Азотната серия на торове на CICh Navodari Romania с технологията „N-Guard+“ дава възможност за ЕДНО торене на пшеницата през пролетта да е по-ефективно от две.
• повишени цени на торовете;
• ниски изкупни цени на продукцията;
• повишаващи се цени на препаратите;
• повишени цени на горивата;
• липса на човешки ресурси.
… това са само част от предизвикателствата, пред които трябва да се изправи секторът на зърнопроизводство, ако иска да оцелее. Въпреки че в последния месец, сякаш нещата започнаха да се нормализират, изминалата година бе една от най-трудните за сектора. Добавяйки и климатичните промени, картинката става още по-объркана.
Фермерът на бъдещето трябва да се промени, и то бързо, но без право на скъпи грешки. Търсенето на работещи и икономически изгодни решения на пазара е във възход. Наложеното статукво през последното десетилетие бързо се раздвижва. Това определено е наложено от факта, че така, както до сега, не може да се работи, и ако фермерът иска не просто да прескочи и тази година, а да има стабилност, то изборът на нововъведения трябва да бъде максимално точно подбран.
През последните 2/3 години на пазара в България усезаемо се заговори за торове със защита и забавено действие/инхибиране. Това е съвсем нормално, като се вземе предвид факта, че разходите за тор са основни след рентите. Има компания обаче, която от повече от 10 години, има изградена технология за това, как азотът да работи максимално ефективно и загубите при използването му да са минимални.
Румънският завод за технологични торове CICh доразви линията “N-Guard” до „N-Guard+“, за да я направи още по-добре работеща. За разлика от повечето продукти, които използват химически инхибитори, за да намалят загубите, нашите партньори от CICh го правят по друг успешен начин.
Азотната серия „N-Guard+“ не е просто продукт, тя е технология. Технология, която на базата на естествени масла, включително и масло от дървото нийм, запазва UREA-та (карбамид) от загуби и то и в трите възможни случая: изпарения, отмиване и денитрификация. Комплексът от масла, вкаран в самите гранули, а не просто напръскан върху тях, позволява на азота да се отдава равномерно от 90 до 110 дена и да бъде наличен в двете усвоими форми за растенията: амониева и нитратна.
Растенията усвояват тези две форми на азот в различно количество през различните фази на вегетацията си. А когато едната от двете липсва, а растението има нужда от другата, то се налага да изразходва енергия, за да я преобразува в нужната му. Наличността на усвоим азот за период от 110 дена дава възможност на фермерите да торят еднократно пшеницата в началото на март и това да е напълно достатъчно за посевите до жътва. Така растенията получават възможност да имат равномерно хранене дори в критичните фази на наливане на зърното.
При използването на продукт от серията „N-Guard+“, земеделецът може да реши не един, а няколко от описаните 16 проблема.
1. САМО ЕДНО ТОРЕНЕ за цялата вегетация през пролетта осигурява усвоим азот от 80 до 110 дена..
2. Възможна употреба на карбамид при липса на сняг и температура над 10 градуса.;
3. Балансирана/равномерна наличност на азот през целия период;
4. Едновременна наличност на усвоим амониев NH4+ азот и нитратен NO3- азот, от внасяне на тора до жътва;
5. Ефективността на продуктите с технология “N-Guard” не се влияе от Ph-то на почвата;
6. “N-Guard” работи по изцяло различна технология от химичните инхибитори и е щадящ природата;
7. Намалява загубите на продукция от мачкане, поради отпадане на второ или трето влизане за коригиращо торене;
8. Намалява допълнителното уплътняване на почвата – тори/влиза се само веднъж;
9. Репелентен/отблъскващ ефект към нематодите;
10. Стимулира микробиологията в почвата – активира увеличаването на бактериите и гъбите;
11. Отблъсква някои вредители като: листни въшки, акари, бели мухи, гъсеници, брашнести червеи, трипси;
12. Благоприятства развитието на дъждовните червеи;
13. Съдейства за осигуряването на по-голямо количество фосфор и калий, както и на останалите микроелементи;
14. Сигурност и спокойствие при прекомерни валежи или при липсата на дъжд – няма да се притеснявате кога и колко ще вали и дали ще може да наторите ако има нужда и в правилния момент;
15. Комплексът от масла, на който е изграден „N-Guard“, е на молекулно ниво(вграден), а не е напръскан на гранулата;
16. “N-Guard” Е ТЕХНОЛОГИЯ, А НЕ ПРОДУКТ;
В допълнение трябва да споделим, че тази технология успешно се използва в земеделския сектор в Румъния вече 12 години и от няколко години и в България. Екипът на „BioAktiv & GreenAktiv“ се радва, че десетки стопани избраха да я използват, а интересът към предстоящата кампания за торене през февруари и март е огромен. Това е съвсем нормално, защото ако може да спестим ресурси и същевременно да получим по-висока ефективност, това е най-доброто решение за бизнеса. Техническият екип на „CICh Romania“ надгради съществуващата технология и добави „ПЛЮС“ към нея от този месец (N-Guard+). Към екстракта от естествени масла вече в самата гранула има и пребиотици от растителен извлек (въглехидрати, витамини, хормони и аминокиселини). Така се засилва активността на полезните почвени бактерии – микоризни гъби и ризобактерии. Вече освен наличния азот от 90 до 110 дена, фермерите получават и по-активна микробиома на почвата, която е допълнителна гаранция за балансирани добиви.
Едно е по-добре от две – усвояване на азот от 90 до 110 дена. Дайте равномерна храна на растенията и минимизирайте загубите при използване на торове с „N-Guard+“ – серия високотехнологични торове от „CICh Navodari Romania“.
За допълнителни въпроси, се обърнете към нашите регионални консултанти, които са специалисти с висока компетенция.
При нужда, се свържете с националния ни телефон: 0883 25 81 88