Фосфорните торове търпят загуби, които в определени почви достигат до 80%. Има ли начин, да намалим загубите от блокиране на елемента и как науката влиза успешно в практиката, за да доведе до по-висока ефективност и добре инвестирани пари със серията Nutri TOP на румънския завод за високотехнологични торове “CICh Navodari Romania”.
Всеки земеделски стопанин е наясно, че парите които дава за фосфорни торове, рядко се използват ефективно. Това което също са наясно стопаните обаче е, че без фосфорни торове, няма как да се постигат високи резултати – елемента е втори по важност в храненето на зърнените култури и не само.
Науката от години търси методи, които да внесе в практиката, за да увеличи максимално ползата при използване на комплексни предсеитбени торове.
Доказано е че при конвенционалните торове, в киселите почви( под pH 6) фосфора(P) се фиксира от алуминия(Al) и желязото(Fe) до 80%, а в алкалните(над pH 7) блокирането е до 70 %, този път с калция(Ca) и магнезия(Mg). Дори в неутрално киселите почви около pH 6,5 , загуби отново са налице и те достигат до 50%.
Какво може да се направи тогава?
От 13 години в съседна Румъния се произвежда серия с комплексни фосфорни торове Nutri TOP(шест различни комбинации). Технологията използва течен полимер, които дава до два пъти повече усвоим фосфор, при това за период от 9 до 12 месеца. Така инвестираните пари за фосфор, са два пъти по-ефективни и растенията имат възможност да развиват максимално потенциала си с достатъчни наличности на фосфор, в репродуктивните фази, което е невъзможно при използването на обикновенни продукти.
Повече вижте във следващото видео: ТУК
За повече информация, свържете се с нас на телефон: 0883 25 81 88
или се консултирайте с Вашия регионален консултант от екипа на „BioAktiv & GreenAktiv“.