Защо Фосфорът(P) е най-скъпия елемент в храненето на растенията…
Бяла жътва приключва в повечето части на България. Едни са много доволни, други по-малко, а трети не. Всички обаче, вече активно чертаят плановете за новата стопанска година.
Едно от основните неща още в нейното начало, ще е предсеитбеното торене на есенните култури.
Всички знаят, че без предсеитбено торене и по-точно тор с включен фосфор в него, няма как да искаме да постигаме забележителни резултати. Комбинациите са различни: P, NP, NPK, NPK+ и т.н. В следващата част от статията, ще се опитаме да ви насочим, как да изберете точният фосфорен тор за вашето стопанство.
Въпросите на които трябва да отговорите вие и/или вашият консултант или търговски представител, преди да направите покупка на фосфорен тор.
1. Какво е Ph-то на нивите, които ще торите?
2. Какви са торовете с фосфор които използвате в последните3-4 години?
3. Използвате ли фосфорен тор и за пролетните култури или само азотен?
4. Как подбирате типа на тора: P, NP, NPK, друг?
5. Каква е технологията на внасяне на тора: в реда или площно/слято?
6. Правите ли почвени проби, на база на които да определяте нужната доза?
7. Нужно ли е и кога да се внася азот през есента: с фосфора, непосредствено след поникване, ако условията го налагат.
8. Знаете ли какви са загубите(от блокиране при различните фосфорни продукти?
9. Изисквате ли на доставчика/търговеца сертификати за произход на торовете, както и необходимите съпътсващи документи за водоразтворимост и технологична карта?
10. Какви са познанията Ви за технологичните продукти и наясно ли сте, че те могат да Ви добавят стойност и ефективност в производството за по-добри резултати?
Ако тези въпроси са възбудили интерес във Вас и смятате, че не може да намерите точните отговори на повечето от тя, то значи е добре да се посъветвате със специалист.
Повече вижте в следващото видео: ТУК
Екипа на „БиоАктив и ГрийнАктив“ е специализиран в запазването и надграждането на почвеното плодородие и ефективното хранене на растенията. Ако смятате, че може да подобрите торенето във Вашето стопанство, не сте доволни от постиганите резултати в последните години или искате да се срещнете със консултант, с който да си „сверите часовника“, ние сме на разположение да се отзовем. Специалистите ни са обучени и са готови да се отзоват, защото партноьорството ни с два немски и един завод от Румъния(BioAktiv, Phytosolution, CICh) ни даде възможност в последните години, да сме в час с последните тенденции в света в сферата на торовете и почвените стимулатори.
Прецизност, ефективност, иновации, баланс – това са част от нещата, които ще коментираме.