Предпочита слънчоглед, царевица, памук, люцерна, но вреди и на тютюн, сорго, домати, фасул, грах, пипер, соя, люцерна и др.
Развива три (рядко четири) поколения годишно. Зимува като какавида в почвата на дълбочина 4 – 8 cm. Пеперудите от пролетното поколение летят през първата половина на май. Те са активни през нощта, а през деня се укриват под листата на растенията и в растителните остатъци. Една пеперуда снася средно 500 яйца, при максимум 3000. Яйцата обикновено се отлагат по едно, рядко по две-три или повече. Женските избират цъфтящите части и генеративните органи на растенията и по-рядко листата. Ембрионалното развитие продължава от 3 до 10 дни. Гъсениците се развиват за 2-3 седмици, след което какавидират в почвата на дълбочина 4 – 8 cm. Някои гъсеници какавидират в косата или ходовете на царевичните кочани. Какавидният стадий е с продължителност 12-14 дни. Пеперудите от второ поколение летят през юни-юли, а гъсениците от него вредят през юли-август. Пеперудите от трето поколение летят в края на август и септември, а гъсениците завършват развитието си към края на септември и началото на октомври.
ЩЕТИ: Първоначално излюпилите се гъсеници се хранят с онези части на растенията, по които са снесени яйцата, скелетират листата, хранят се с косата на царевицата, а по-късно правят ходове в кочана, които изпълват с екскременти. Започват да ядат зърното от най-новите към по старите зърна. През нагризаните зърна прониква и фузариум, който повишава микотоксините.
Най-големи щети нанасят гъсениците от второ поколение.