Има ли пшеницата нужда от подкрепа през март и, ако да, то каква?
В различните райони на страната, посевите от пшеница, ечемик и рапица са в много различно състояние. Имат ли нужда от помощ и каква?
След необичайно топлия този година месец февруари, посевите от есенни култури са в различни фази. Забелязва се, че дори в едно землище, растенията са се развили по различен начин. Основната разлика, на която обърнахме внимание, е дълбочината на сеитбата. Условията през есента на 2023 г. бяха такива, че тези, които залагаха на плитко засяване на семето (2-3 см), спечелиха. Наличната влага към момента все още не е критична, но да се надяваме, че през следващите 2 седмици ще падне дългоочакваният дъжд и поне този фактор ще е на страната на фермерите.
За тези от вас, чиито посеви са във фаза 3-4 листа, начало на братене или видимо „буксуват“, нашите специалисти на място са на разположение да предложат решения според ситуацията.
През последните 10 дни, редица стопани заложиха на стимулиране на естествените почвени процеси и внесоха BioAktiv Professional с цел да стимулират естествените почвени процеси и коренната система на растенията, за да се развие по-силно и да може посевът да достигне до наличните хранителни елементи в земята. И те не липсват, защото направените от нас измервания с единствената в страната Мобилна Лаборатория за почвени анализи показват, че основните макроелементи – азот, фосфор и калий – са в достатъчни количества в повечето места за тази фаза на посевите.
На други места, препоръката ни беше, тази и идната седмица да се направят листни стимулиращи третирания, за да се даде бързо и лесно усвоима храна на посева. Там предлагаме различни комбинации, спрямо направеното обследване. Предложенията са на немския завод за течни продукти „Phytosolution“. Добавянето на елемента бор е от съществено значение за местата, където видимото братене изостава. А комбинацията с малка доза аминокиселини, гарантира бързо усвояване на храна от листното пръскане и през корените.
Препоръката ни за други места е в следващите 2 седмици да се предприеме внасяне на технологично защитен азот от серията „N-Guard+“ на представяния от нас завод за високоефективни торове „CICh Romania“. Тези, които го направят, ще спечелят от факта, че едно внасяне сега на продукт от серията „NG+“ще даде на растенията равномерно усвоим азот в рамките на 90 до 110 дена – до жътва. Отделно, бавното преминаване на азота от амидна в амониева и след това в нитратна форма, щади растенията от „дехидратиране“ и така не води до допълнителен стрес от липса на вода.
ВНИМАНИЕ!
Друг важен факт, който не трябва да се подценява, е че ако, за съжаление, не падне дъжд, а заложите на обикновен конвенционален продукт за торене, липсата на влага в почвата ще провокира в посевите точно обратен ефект от усвояването на нитратите. Нашите специалисти след оглед, ще ви посъветват, какво и как може да направите, за да не се случи това.
Така че в заключение можем да споделим, че ситуацията е сложна, но ако заедно подходим разумно, ще имаме възможността да получим най-добрия резултат, спрямо картината в момента.
На разположение сме да помогнем с необходимите измервания на почвата, обследвания и можете да разчитате на коректно мнение от колегите ни в цялата страна.
За връзка и консултация, може да ни намерите на националния ни телефонен номер: 0883 25 81 88.